חיפוש באתר:  


 

מחוז דרום
דף הבית >> עלינו >> פריסה ארצית >> מחוז דרום

אזור הדרום: המחוז מצוי בפריסה גאוגרפית על פני שטח נרחב ומכיל אוכלוסייה מגוונת בערים, כפרים חקלאיים, מושבים, קיבוצים ועיירות. בנוסף, במחוז הדרום ישנו ריכוז גדול של ישובים בדואים המתגוררים בערים, בעיירות וביישובי הפזורה במחנות ובאוהלים. המרחבים הינם: לכיש-אשקלון, נגב-באר שבע.
אזור ירושלים: העיר ירושלים הנה גדולה ומורכבת, ומכילה גם את אזור מזרח העיר – המונה אסירים משוחררים רבים. לצד זאת, אזור איו"ש אשר אף בו ניתן למצוא מגוון אוכלוסיות.
לצד עבריינות כללית, באזור הדרום ובירושלים ישנם אפיונים של עבריינות מצוקה והתחברות דיפרנציאלית לפשע.
 
 פעילות המחוז בבתי כלא
במחוז דרום וירושלים ישנם 10 בתי כלא: שקמה, אוהלי-קידר, אשל, דקל, אלה, גבעון, נפחא, קציעות, רמון ובימ"ר ירושלים.
פעילות יועצי הרשות לשיקום האסיר בבתי הכלא כוללת אבחון אסירים וגיבוש תכניות שיקום. בנוסף, מקיימים היועצים פעילות הכנה לקראת שחרור, הכוללת קבוצות וסדנאות הכנה לקראת שחרור, וסדנאות תעסוקה.
 
פעילות המחוז בקהילה
המחוז משתרע מאשדוד עד אילת וכולל את הערים אשקלון, אשדוד, ערי צפון הנגב ומערב הנגב, קריית גת, באר- שבע, רהט והישובים הבדואים.
נוסף על כך, כולל המחוז את העיר ירושלים ואת אזור ירושלים -  מאריאל ועד גוש עציון ודרום הר חברון, מעלה-אדומים, איו"ש, מבשרת-ציון, אבו-גוש, בית-שמש, מודיעין, מכבים-רעות, מועצה אזורית מטה-יהודה ועוד.
הפעילות בקהילה מתבצעת בכל יישוביי הדרום ובאזור ירושלים.
פעילות שוטפת, התערבויות נוספות והתערבויות ייחודיות
 • פרויקט פר"ח זכה השנה לדחיפה בזכות הישובים החדשים שצורפו לפרויקט, היה גידול במספר הילדים והתמודדות עם ילדים שצורפו על פי שייכות בית ספרית ולא יישובית, הדגש הינו בעיקר על צירוף ילדים מישובים בדואים וממזרח ירושלים.
 • בנושא השכלה קיימנו קשר שוטף בעיקר סביב שילוב אסירים משוחררים ואסירות משוחררות בהכנה ובניסיון לשלבם בלימודים אקדמאיים, מול מכללת ספיר. אשת הקשר של הפרויקט הינה מפקחת שיקום תעסוקתי.
 • בירושלים אנו ממשיכים את שת"פ עם איניסרסטה בע"מ.
 • קיום ימי עיון משותפים עם הגורמים שמשיקים לעבודת רש"א:
  • יום עיון לעו"סים של שב"ס במחוז דרום.
  • יום עיון כל עורכי הדין בשיתוף הסנגוריה.
  • מפגש תאום עם הפרקליטות שבמחוז דרום.
  • מפגש תאום ודיון עם הנהלת בתי המשפט.
  • מפגש עם פרויקט בית המשפט הקהילתי.
 • טיפול במשפחת האסיר מקבץ ישובים בדואים - נשות האסירים מהחברה הבדואית מוזמנות עם בעליהן לשיחות פרטניות שמתקיימות עם רכזות רש"א. יש לציין, כי מענה זה נותן הזדמנות להתערבות מערכתית משפחתית, על מנת לשפר את ערוצי התקשורת עם בני הזוג, וסיוע בהתמודדות עם תקופת המשבר והחזרה של האסיר לבית משפחתו. כל אסיר המגיע לטיפול פרטני עוד מתחילת הקשר הטיפולי מצורפת בת זוגו לטיפול בהתחלה מגיעות לשיחות אינטק ובדיקת צרכים טיפוליים, חלק גדול מבנות הזוג ממשיכות להגיע לשיחות פרטניות עם בני הזוג (אסיר) , וחלק אחר מוזמן לשיחה פרטנית נפרדת.
 • מיצוי זכויות - בנוסף לשילוב הנושא בסדנאות ההכנה לקראת שחרור, עם שחרורו של האסיר מהכלא, מתחילה השיחה הטיפול עוסק במצוי זכויות. קרי, ביטוח לאומי, חובות וקישור לגורמי הטיפול ברווחה (לשכות רווחה באזור מגורים). לאורך השנה נעשו מספר פגישות עם גורמי הטיפול ברווחה לקידום פרויקטים משותפים.
 • קבוצת נשות אסירים בחברה הבדואית - במהלך שנת 2017 התקיים תהליך בדיקה לפורמט המתאים לנשות אסירים באוכלוסייה הבדואית. ברהט ומקבץ היישובים הבדואים, וכן בפזורה,  הקבוצות עתידות להיפתח בתחילת השנה. הצורך בקיום קבוצת נשים הינו תהליך בלתי נפרד משיקומו האינדיבידואלי של האסיר עצמו. האסיר עובר תהליכים שונים במהלך ריצוי מאסרו ולאחריו, ובמקרים רבים האישה מתמודדת בעצמה עם השלכות המאסר, גידול התא המשפחתי, עבודות הבית וסוגיות יומיומיות שונות. תהליך העצמה נשית יאפשר לפתח דרכי חשיבה חדשים, חיוביים יותר, לפתח דפוסים התנהגותיים יותר מתאימים ומותאמים לנשים עפ"י צפיותיהם ולא של האחרים. העצמה תאפשר לנשים הגברת מודעותן, התפתחות, הבנה, טיפוח, צמיחה, ויצירת שינוי. הצורך בהעצמה אישית, משמעו הקניית ביטחון עצמי, מודעות ופיתוח היכולת בנקיטת עמדה. כמו כן, ההעצמה תתמקד בתפקוד בעולם המודרני כרעיה וכאם ופיתוח יכולתן התעסוקתיות. כמו כן, קשר עם מכללת "אפק", אשר מספקת מגוון טיפולים קבוצתיים בשפה ערבית בכוונה לפתוח קבוצה לנשות אסירים.
 • קבוצת קרוא וכתוב עברית - קבוצה חדשה שנפתחה השנה בשיתוף עם מרכז "ריאן". הקבוצה כללה 10 מפגשים של 4 שעות כל מפגש. בימים אלו אנו מסכמים את התהליך שעברנו בשת"פ זה ומפיקים לקחים לעתיד. נשלח מכתב תודה למרכז "ריאן" על שת"פ זה.
 • שת"פ עם פרויקט "מוסטקבלי" בחברה הבדואית - הופנו לשם עד כה שני מפוקחים צעירים – מדובר  בפרויקט לצעירים בגילאי 18-25,  אשר מטרתו יציאה לעצמאות והשתלבות בעולם התעסוקה ו/או אקדמיה.
 • שת"פ עם פרויקט "עצמה" ו"נושמים לרווחה" במחלקת הרווחה בנווה מדבר ובימים אלו פועלים למען קידום פרויקט משותף: יום עיון למיצוי זכויות לאסירים משוחררים כאשר השיח מכוון לשיתופי פעולה רחבים יותר.
 • קליטת סטודנטים - השנה נקלטו כבכל שנה סטודנטים לעו"ס שמקבלים ומשולבים בפעילות במחוז. נקלטו גם סטודנטים לקרימינולוגיה שהשתלבו ביחידת הנוער.
 • קבוצת צילום שמתקיימת בשל"מ ירושלים.
 
פעילות יחידת נוער וצעירים במחוז דרום וירושלים
המטרה הבסיסית של היחידה הינה לבנות תכניות שיקום לנערים וצעירים מגיל 14 ועד גיל 21, לקבל אותם עם שחרורם מהכלא, לטפל ולפקח עליהם בתקופת השליש. ביחידה, מטרה נוספת - לטפל בנערים המשתחררים מהכלא, גם ללא תכניות שיקום אלא באופן וולונטרי. כחלק ממטרת המעבר ליחידה היא להעניק לנערים ולצעירים טיפול הוליסטי ויעודי שיכלול: טיפול פרטני, טיפול קבוצתי, השמה איכותית בתעסוקה ולימודים, מתן מענקים ותמריצים להשקעה לימודית\הכשרה, ביקורי בית, הדרכת הורים, רכיבה טיפולית, ארוחות חמות מספר ימים בשבוע, עזרה בנסיעות וצרכים קונקרטיים, ליווי ועזרה במיצוי זכויות (ע"י מדריך ועו"ד).
פעילות היחידה כיום כוללות: ראיונות אסירים בכלא, טיפול פרטני וקבוצתי, הדרכות הורים, ליווי\השמה\פיקוח תעסוקתי ולימודי, ליווי בצרכים קונקרטיים ע"י מדריך ובן שרות,  בדיקות שתן, שיעור עברית אחת לשבוע, מתנדב הלוקח צעירים עם בעיות התמכרות לקבוצת N.A. אחת לשבוע, רכיבה טיפולית, ארוחות חמות, עזרה בנסיעות, מתן מלגות ומענקים ללימודים והכשרות.
יעדים לשנת 2018: המטרה ראשונית מלבד הטיפול בנערים, היא גיבוש צוות הכולל: מנהל יחידה, יועץ תעסוקה במשרה מלאה, מדריך במשרה מלאה עובד סוציאלי בחצי משרה דובר ערבית, בן שירות, סטודנט ומתנדבים. הצוות, יבסס את שיטת העבודה המשותפת על פי עקרונות טיפוליים, שיקומיים, חינוכיים שיתנו מענה ייעודי, הוליסטי ומקצועי.
לסיכום, שנת 2017 הייתה שנה משמעותית לתחום נוער וצעירים במחוז ירושלים - בשנה זו הוקמה יחידת נוער וצעירים ייעודית לטיפול באסירים. כיום אנחנו נמצאים בשלב של גיוס צוות, הטמעת שיטת עבודה והתרחבות במטרה לגייס יותר מטופלים. העבודה כיום ביחידה כוללת פעילויות רבות ומגוונות הכוללות: טיפולים פרטניים וקבוצתיים, פעילויות העשרה, לימודים ומענים בתחום התעסוקה והלימודים.
אנו מצפים, שהשנה הקרובה תהיה שנה שבה נגבש צוות חזק ויציב, נבנה במשותף גישה רב מערכתית וייעודית עבור הנערים והצעירים ונרחיב את המענים הקיימים במטרה לשפר את השיקום.    

יעדי מחוז ירושלים והדרום לשנת 2018
 • השנה הקרובה תתאפיין בעיקר בשינויים בנושא כלא קהילה.
 • ביסוס החלוקה לכלא קהילה והתמקדות של כל יועץ בתחום שלו ויחסי הגומלין בין התחומים.
 • שינוי והטמעת שיטת העבודה בכלא בעקבות איחוד.
 • חיזוק, הרחבה והעצמת הפעילות בקהילה בעקבות פיצול כלא קהילה, כולל פיתוח התערבויות משפחת האסיר.
 • קידום יעד מחוזי בנושא הגדלת המענים וההתערבויות לאסירים בשחרור מלא, בכלא ובקהילה.
 • ביסוס וניהול מערכת פעילות הקבוצות הייעודיות, במחוז ובישובים, כולל ניהול תיק קבוצה תוכן ורציונל.
 • המשך חיזוק צוות עובדי המחוז, הדרכה והעצמה אישית ומקצועית, קידום ההשקעה ברווחת העובד.
 • המשך השיח עם הגורמים המשיקים לפעילות רש"א והעברת המסר והחזון של רש"א.
 • שיפור והגברת הפעילות בבתי הכלא, לרבות פיילוט הפיצול בין יועצי כלא וקהילה.
 • הרחבת פתרון לנושא תעסוקה לאוכלוסייה הבדואית בדרום והערבית במזרח ירושלים.
 • קידום נושא האיזוק האלקטרוני והגדלת היקף המפוקחים באיזוק אלקטרוני
 • ביסוס יחידת הנוער והצעירים.
סך המטופלים במחוז הדרום וירושלים בשנת 2017
  מטופלים בשנת 2017 סה"כ
קהילה 1,036 1,145
אסירות משוחררות 36
נוער וצעירים 46
הוסטל ירושלים 27
 
 
פעילות חוץ-קהילתית
מוסדות טיפוליים העוסקים בשיקום האסיר דוגמת מרכז יום, מרכז לטיפול באלימות, באלכוהול ועוד

כתובת מחוז דרום וירושלים - 
באר שבע - רח' קק"ל 139
ירושלים - רח' כנפי נשרים 24, כניסה ב', קומה 1
טלפון: 08-6258907/1/2 
פקס: 08-6652527

 

 

רחוב כנפי נשרים 24, ירושלים, ת.ד 34131
טלפון: 2775* שלוחה 1 או 02-5420700 פקס: 02-6527269                                                                                       
       

מייל: rcall@pra.gov.il