חיפוש באתר:  


 

מידע למעסיקים
דף הבית >> מידע למעסיקים
מעסיקים נכבדים,

אנו, ברשות לשיקום האסיר, מודעים ומאמינים ביכולתכם לסייע בנושא שיקום האסירים ובכך גם לעזור לחברה כולה.

שיקום תעסוקתי לאסירים משוחררים מוביל לחיסול שלוש הרעות הגדולות : שעמום, פשיעה ועוני.

חשוב לנו לציין בפניכם כי אנו, הרשות לשיקום האסיר, עומדים לעזרתם של האסירים, מלווים ותומכים בהם במגוון כלים לאחר שחרורם ולאורך תקופת התעסוקה. במהלכה אנו וגורמים נוספים, מסייעים להם לעבור את התהליך, מייעצים ומהווים אוזן קשבת עבורם. כל זאת, על מנת שיצליחו לנהל אורח חיים נורמטיבי ולמען שילובם המיטבי בעולם העבודה.

אנו נשמח לעזרתכם בהגשמת החזון החברתי שלנו, לפיו:
                               התגייסות מעסיקים להעסקת אסירים משוחררים
                                                            
                                                              פרנסה בכבוד
                                                                    
                                                                       פחות פשיעה
                                                                             
                                                                                 רווח חברתי
 
 
מה הרקע?
תעסוקה סדירה ונורמטיבית הנה אחת מאבני היסוד המרכזיים בשיקום אסירים ואסירות. התעסוקה שבאפשרותכם להעניק לאסיר המשוקם, תאפשר לו קיום בכבוד, פרנסה בכבוד וניהול סדר יום המונע בטלה וחוסר מעש.
נוסף על כך, העבודה שביכולתכם לתת לאסיר המשוקם, מאפשרת לו להיות אזרח יצרני התורם לחברה ומקדם התערות בחברה הנורמטיבית וקיום קשרים חברתיים חיוביים חדשים. יתר על כן, ידוע כי מקום עבודה מכובד מעלה את הדימוי העצמי של האסיר המשוקם, ואת האמונה שלו ביכולתו להשתנות ולהשתקם.
 

מה זה "יועץ תעסוקה"?
יועצי התעסוקה של הרשות לשיקום האסיר פועלים בשיתוף עם מערך התעסוקה ומערך החינוך-טיפול של שירות בתי הסוהר, במטרה ליצור רצף בתחום ההכשרה המקצועית והתעסוקה מהכלא לקהילה. יועצי ורכזי התעסוקה של הרשות לשיקום האסיר פועלים בכל מחוזות הרשות .
  • תפקידם של יועצי התעסוקה: לאבחן, לייעץ, ללוות ולסייע לאסיר המשוקם להשתלב במקומות עבודה בהתאם ליכולותיו ולצרכיו.
  • היועצים אחראיים להעברת סדנאות בכלא, שיווק תחום התעסוקה וגיוס "מעסיקים ידידים" להעסקת אסירים משוקמים.
  • יועצי התעסוקה יסייעו בידך ויכוונו אותך להכשרה מקצועית ולימודים המותאמים ליכולותיך.
  • ראש תחום התעסוקה ברשות לשיקום האסיר, הוא האחראי הארצי על התעסקה ועל ההכשרה המקצועית של אסירים משוקמים.

מאיפה מתחילים?
כבר בבתי הכלא מועסקים האסירים במפעלי אריזה, רהיטים ורתכות שונים, בהם לומדים האסירים מקצועות בתחומי העץ, המתכת, הטקסטיל, האריזה, הדפוס וההרכבות. דבר זה, נותן לאסירים המשוקמים הכשרה מקצועית בתחומים בהם קיים ביקוש בתעשייה ובשוק העבודה בכללותו וסובלים ממחסור בידיים עובדות.
העסקת אסירים ולימודי מקצוע הם חלק אינטגרלי מהשיקום העתידי שלהם, שיאפשר לאסירים המשוקמים להשתלב אצלכם מעסיקים נכבדים, בשוק העבודה החיצוני.

המטרה היא לתת לאסיר כלים להשתלב בחברה, כדי שיחזור אליה כאדם יצרני  בעל מקצוע ויכולת להתפרנס בכבוד. בנוסף, להרגיל את התודעה של האסיר לקשר בין: עבודה ותעסוקה יצרנית ל: תגמול, שהוא תחליף לשכר.
אצלנו, ברשות לשיקום האסיר, מתחילים לעבוד עם האסיר כ-180 יום לפני שחרורו על תנאי. יועצי התעסוקה מגיעים לכלא, מעבירים סדנאות והדרכות בנושא העבודה ומסייעים בהכוונה תעסוקתית מותאמת. באחריותנו לוודא כי מקום העבודה בתקופת הפיקוח אינו בעל פוטנציאל להחזיר את האסיר למעגל הפשע והולם את סוג העבירה אותה ביצע.

מה זה "מעסיקים ידידים"?
לעתים אסירים משוחררים מצליחים למצוא עבודה בעצמם, אך במקרה שבו האסיר המשוקם אינו מצליח, אנו, הרשות לשיקום האסיר נכנסים לתמונה!
לשם כך, אנו משתמשים במאגר ה"מעסיקים הידידים", שלנו , שאליו נרשמים מעסיקים המעוניינים להעסיק אסירים משוחררים. המאגר מחולק לפי אזורי מגורים, כאשר בכל אזור רשומים כ-150 מעסיקים - מספר לא גבוה, אך עוזר לנו לתווך בין המעסיקים לאסירים המשוקמים.

מעסיק נכבד, נשמח ונודה לך מאוד שתצטרף ותיקח חלק מהמאגר של "מעסיקים ידידים". הצטרפותך תתרום: לאסיר המשוקם, לך בתור מעסיק ולחברה בישראל כאחד !

השתלבות בתעסוקה היא גורם מכריע ביכולתו של אסיר להשתקם, לקיים אורח חיים יצרני ולהתפרנס בכבוד. הדרך להשתלבות תעסוקתית מיטיבה מלווה במהמורות רבות, בפני אסירים משוחררים רבים נסגרות דלתות התעסוקה בשל סטריאוטיפים ודעות קדומות.
 
המודל של עבודה אצל "מעסיק ידיד" הוכיח את עצמו כמפחית מועדות וחזרה לעבריינות.
שיתוף הפעולה שלנו עם "מעסיק ידיד" כולל ליווי אישי עבור המעסיק ועבור האסיר. וכן, זמינות עבור המעסיק בכל עת.
 
בישראל של היום כבר ידוע ומדובר על אחריות חברתית בעסקים. אין זה סוד כי עסק כלכלי אשר מתנהל באופן אחראי חברתית בקהילה בה הוא מתקיים הוא גם עסק שזוכה לאהדת עובדים, לקוחות ושותפים והוא עסק מצליח יותר.
 
במצבה הנוכחי של החברה בישראל ישנן שכבות אשר חיות בשולי החברה ובשל נסיבות חייהן הקשות מגיעות אף לעבריינות, התמכרות לסמים, אלימות וכיוב' ואת התוצאות אנו רואים בצורת תופעות אלימות קשות הפוגעות בכל רבדי החברה. שילוב אנשים אלה בסביבת עבודה הוא מרכיב הכרחי בחיבורם מחדש לחברה, אתם כמעסיקים יכולים לעשות זאת!
בואו לקחת חלק במאמץ לשקם אסירים ואסירות  משוחררים ולתת להם סיכוי לחזור לחברה כשווים ולקיים חיים נורמטיביים.


                               
 
מה המעסיק מרוויח מזה?
העסקת אסירים מייצרת מצב של WIN-WIN גם למעסיק וגם לאסיר המשוקם: התעשייה משוועת לאלפי עובדים במקצועות כמו מסגרים, חשמלאים, ורתכים, לכן קליטת אסירים שעברו הכשרה בהחלט מסייעת לתעשייה. בנוסף, קליטת אסירים בשוק העבודה, מסייעת לאסיר המשוקם בחזרה לחיים נורמטיביים.
קחו למשל את :
Houseln, מפעל רהיטים הפועל בכלא מעשיהו, שהוא דוגמה להצלחה בהעסקת אסירים שממנה מרוצים כל הצדדים. מילי עשור, מבעלי המפעל, מספרת כי מה שהתחיל לפני 15 שנה עם 12 אסירים, הוא כיום מפעל בינוני המעסיק כ-90 אסירים.
לפי מילי עשור, היוזמה הגיעה כחלק מתרומה חברתית ורצון לעבוד עם אוכלוסיות מוחלשות.
במקביל למפעל הרהיטים בכלא, הם מחזיקים במפעל קטן למזרנים ומתפרה, שגם אליו הם קלטו אסירים משוחררים כמחסנאים. "מאות האסירים שהמפעל שלנו בכלא העסיק המשיכו לעסוק בתחום אחרי השחרור, ואנחנו בקשר עם רובם", היא מספרת. "מהניסיון הטוב שלנו, אנו ממליצים גם לנגריות אחרות לקלוט אסירים משוחררים".
 
 
מעסיקים יקרים אל תחששו:
על מנת להסיר דאגה מליבכם, אנו ברשות לשיקום האסיר מקיימים:
  • קבוצות תעסוקה: הנן כלי המסייע בהתמדה בתעסוקה. מטרותיהן של קבוצות התעסוקה הן סיוע בהתמודדויות יומיומיות ומתן כלים יישומיים להתמודדות עם עולם התעסוקה, כגון שמירה על יציבות בעבודה, השגרה השוחקת וההתמדה. כמו כן, הקבוצה מסייעת לאסירים בהתמודדות עם מקום העבודה (המעסיק, העבודה בצוות וקבלת המרות).  
  • סדנאות הכנה לשחרור בכלא: הסדנאות מעבירות מסר של שיקום, תקווה והתחלה חדשה, וכן לקיחת אחריות אישית. השנה השתתפו יועצי התעסוקה של הרשות לשיקום האסיר ב-72 סדנאות הכנה לשחרור בבתי הכלא בארץ. בסדנאות נחשפים האסירים לתכנים התעסוקתיים הבאים: מהו פיקוח תעסוקתי והגבלות תעסוקתיות, אפשרויות להשתלבות בתעסוקה והכשרות מקצועיות, חובת הדיווח ועוד.
 
טפסים בשבילך-

          

 
 

 

רחוב כנפי נשרים 24, ירושלים, ת.ד 34131
טלפון: 2775* שלוחה 1 או 02-5420700 פקס: 02-6527269                                                                                       
       

מייל: rcall@pra.gov.il