חיפוש באתר:  


 

תעסוקה
דף הבית >> מסגרות טיפוליות שיקומיות >> תעסוקה

אנו ברש"א מכירים בגודל חשיבותה של תעסוקת אסירים משוחררים, ומודעים לכך שתעסוקה סדירה ונורמטיבית הינה אחת מאבני היסוד המרכזיים בשיקום אסירים ואסירות.
על כן, מערך התעסוקה ברש"א פועל בפריסה ארצית במחוזות צפון, מרכז, דרום וירושלים ובישובים רבים קיימות תכניות תעסוקה והכשרה מקצועית לאסירים משוחררים של הרשות לשיקום האסיר. תכניות השיקום שנכתבות ברש"א, רובן ככולן מכילות מרכיב תעסוקתי, מתוך הכרה בערך ובחשיבות התעסוקה בתהליך השיקום. הניסיון שהצטבר ברשות מלמד כי אין שיקום ללא תעסוקה.
 
התעסוקה היא שמחסלת את שלוש הרעות: שעמום, פשיעה ועוני. היא מאפשרת לאסיר המשוחרר קיום ופרנסה בכבוד, ניהול סדר יום המונע בטלה וחוסר מעש דבר המונע ממנו לחזור לפשע . כדוגמה ניתן לראות את הנתונים הבאים:
ב2016 השתחררו 1700 אסירים בתכנית שיקום של רש"א. אסירים המשתחררים בשחרור מוקדם, לרוב תחת טיפול ופיקוח של רש"א, חוזרים למאסר בשיעורים נמוכים באופן מובהק:

כאשר אופן השחרור היה שחרור מלא, שיעור המועדות כעבור 5 שנים היה 47.1%
אך כאשר אופן השחרור היה מוקדם ע"י ועדת שחרורים, שיעור המועדות כעבור 5 שנים היה 28.2%
לאור נתונים אלה, אנו עדים לכך שתעסוקה מעניקה לאסירים משוחררים בסיס יציב שבלעדיו קשה להישאר מחוץ למעגל הפשיעה ומפחיתה משמעותית את תופעת הרצידיביזם (שבה האסיר חוזר ומבצע עבירות).
 
חשוב לנו להדגיש כי העבודה מאפשרת לאסיר המשוחרר להיות אזרח יצרני התורם לחברה ומקדמת התערות בחברה הנורמטיבית וקיום קשרים חיוביים חדשים. האסיר חש תחושת שייכות לחברה, מרגיש עצמו כחלק ולא כ"מודח" ממנה.
על כן, יועצי התעסוקה ורכזי התעסוקה של הרשות לשיקום האסיר פועלים בכל מחוזות הרשות, מאתרים "מעסיקים ידידים" להעסקת אסירים משוחררים ומסייעים לאסיר באיתור עבודה , ובהשתלבות והתמדה במקום העבודה.
מערך התעסוקה של הרשות לשיקום האסיר, מפקח ומלווה אסירים לכל תקופת השליש ועד שנתיים מיום השחרור. מטרתינו בפיקוח הינה ליווי ומענה אישי לאסיר המשוחרר בבואו להשתלב העולם הקהילה והתעסוקה.

למידע נוסף בנושא "מעסיקים ידידים" לחצו כאן

 
יתרה מכך, ידוע כי מקום עבודה מכובד מעלה את הדימוי העצמי, את כבודו האישי ואת האמונה של האסיר המשוחרר ביכולתו להשתנות ולהשתקם. ברגע שהאסיר משוקם על ידי תכניתה של רש"א, במסגרתה הוא משתלב במקום עבודה ומלווה על ידי הרשות, הוא חש קבלה ודאגה כלפיו. לצד זה, האסיר מגלה מחדש את יכולותיו ומבין כי הוא מסוגל לתת מעצמו יותר ממה שחשב, מכאן גדלה עוד יותר האמונה שלו בעצמו ותפיסת ראייתו את עצמו.
 

 

רחוב כנפי נשרים 24, ירושלים, ת.ד 34131
טלפון: 2775* שלוחה 1 או 02-5420700 פקס: 02-6527269                                                                                       
       

מייל: rcall@pra.gov.il